Last Updated August 28, 2017


Tess Bowers
2017 Royalty:
Queen Tess Bowers

Fairboard Meetings
are held every other 2nd Wednesday of each month beginning in February through the Fair.
Meetings are at 6:30 p.m. in the Asotin County Commissioner's Chambers in Asotin, WA.

 

2017 TROPHY AND AWARD SPONSORS

THANK YOU FOR YOUR CONTINUED SUPPORT!!

 

Special 4-H Showmanship Awards
Equine 4-H Grand Champion Showmanship Award Dr. Harry & Mrs. Mary Chinchinian
Goat 4-H Grand Champion Showmanship Award Joylene Zipse
Sheep 4-H Grand Champion Showmanship Award Mickie and Larry Thompson
Beef 4-H Grand Champion Showmanship Award Dr. Carl & Mrs. Koenen
Swine 4-H Grand Champion Showmanship Award Twin River National Bank
Round Robin Over-All Grand Champion Showmanship Award Tippett Trucking in Memory of Laurel Kuther
Judging Contests
4-H Horse Judging - Jr Judy Marshall
4-H Horse Judging - Int Del's Feed & Farm Supply
4-H Horse Judging - Sr Woods Insurance
Top Overall 4-H Horse Judge Bud & Mary Scott
FFA Horse Judging Glen Landrus
FFA Livestock Judging Rod & Debbie Hostetler
FFA Beef Judging Forgey Land & Cattle
FFA Swine Judging CHS Primeland
FFA Lamb Judging John & Peggy Hansford
FFA Livestock Oral Reasons Tom & Barb Appleford
Meats Judging Contest Mark Heitstuman
Top Overall 4-H Livestock Judge Tom & Barb Appleford
4-H Livestock Judging - Sr. Crop Production Services
4-H Livestock Judging - Int.. Mark Heitstuman
4-H Livestock Judging - Jr. Asotin County Wheatgrowers
4-H Beef Judging Sam & Harold Heitstuman
4-H Swine Judging Steve Mullins & Sons
4-H Lamb Judging Twin City Electricians
Round Robin
Small Animal Showman Julie Schaefer
Large Animal Showman Tom & Kim Hendrickson
 
Beef
Grand Champion Steer US Bank, Lewiston Branch
Reserve Champion Steer Yancy & Sheila Witters
Best Cattle Herd Asotin County CattleWomen
Grand Champion Beef Heifer J Bar S Inc.
Grand Champion Beef Cow Asotin County Cattlemen
Grand Champion Cow/Calf Pair Asotin County Cattlemen
Market Steer - Rate of Gain Asotin County Cattlemen
Market Steer Rate of Gain Contest Rocky Ridge Land & Cattle
Champion Steer Carcass Brad and Jody Forgey
FFA Beef Showman - Sr. (11th & 12th grades) Asotin County CattleWomen
FFA Beef Showman - Jr. (9th & 10th grades) Sharp's Burger Ranch
Champion FFA Beef Showman Ler Construction
4-H Beef Showman - Sr. Cory & Michelle Appleford
4-H Beef Showman - Int. Chance & Ariel Appleford
4-H Beef Showman - Jr. Larry & Terry Reeves
Swine
Grand Champion Swine Columbia Grain Int., Inc
Reserve Champion Swine

Ozeran Ranch

Champion Breeding Swine Caprine Being
Champion FFA Swine Showman Intermountain Feed, Inc.
FFA Swine Showman - Sr. Rod & Debbie Hostetler
FFA Swine Showman - Jr. Sharp's Burger Ranch
Champion 4-H Swine Showman Gordan Reed Memorial
4-H Swine Showman - Sr. Del's Feed & Farm Supply
4-H Swine Showman - Int. Steve & Dawn Smith
4-H Swine Showman - Jr. Ricks Family Foods
Sheep
Grand Champion Lamb Stonebraker McQuery, Inc.
Reserve Champion Lamb Dustin & Cami Browne
Grand Champion Ewe Mark Heitstuman
Lamb Rate of Gain Contest Dustin & Cami Browne
Champion FFA Sheep Showman John & Peggy Hansford
FFA Sheep Showman - Sr. Sharp's Burger Ranch
FFA Sheep Showman - Jr. Dustin & Cami Browne
Champion 4-H Sheep Showman Del's Feed & Farm Supply
4-H Sheep Showman - Sr. Kenny Smith Livestock
4-H Sheep Showman - Int. Del's Feed & Farm Supply
4-H Sheep Showman - Jr. Asotin 4-H & FFA Boosters
Goats
Grand Champion Market Goat Rustebakke Veterinary Services
Reserve Champion Market Goat Edna Webber
Champion Meat Breeding Project Jerry & Jean Hendrickson
Reserve Champion Meat Breeding Project Edna Webber
Grand Champioon Dairy Goat Mike & Richelle Cooper
Reserve Champion Dairy Goat Early Bird Supply
Champion Dairy Goat Herd Lewis-Clark Credit Union
FFA Goat Showman - Jr. Gilbert & Mary Candler Family
FFA Goat Showman - Sr. Jamie Renzelman
Champion FFA Goat Sowman Bud & Mary Scott
Market Goat Gain Contest United Steelworkers #608
4-H Goat Showman - Sr. Jimmy & Gail Campbell
4-H Goat Showman - Int. NW Pure Bottled Water
4-H Goat Showman - Jr. Gilbert & Mary Candler Family
Champion 4-H Goat Showman Gilbert & Mary Candler Family
Champion Dairy Goat Herd Mike & Richelle Cooper
Novelty Goats
Champion Novely Goat - Wether Shawn & Jenna Balzer
Champion Novely Goat - Doe Del's Feed & Farm Supply
4-H Novelty Goat Showman - Sr Jerry & Jean Hendrickson
4-H Novelty Goat Showman -Int Shawn & Jenna Balzer
4-H Novelty Goat Showman - Jr Ozeran Ranch
4-H Overall Novelty Goat Showman John & Peggy Hansford
Goat Agility Athlete Award Field Springs c/o Shaun Bristol
Poultry
Grand Champion Poultry Tom & Karen Parkman
Reserve Champion Poultry Tom & Karen Parkman
Champion Poultry 4-H Showman - Sr Del's Feed & Farm Supply
Reserve Champion 4-H Poultry Showman - Sr. B & C Window Fashions
Champion Poultry 4-H Showman - Int. Lachmann Family
Reserve Champion Poultry 4-HShowman - Int. Gerald & Nita Mauch
Champion Poultry 4-H Showman - Jr. NW Pure Bottled Water
Reserve Champion Poultry 4-H Showman - Jr Mike & Richelle Cooper
Overall Champion Poultry Showman Francse Hansen
Poultry - Best of Show Jeff & Terri Teigen
Rabbit
Grand Champion Fancy Rabbit Asotin County Wheat Growers
Reserve Champion Fancy Rabbit Asotin County 4-H & FFA Boosters
Grand Champion Meat Rabbit Asotin County Wheat Growers
Reserve Grand Champion Meat Rabbit Asotin County 4-H & FFA Boosters
Champion Breed Rabbit Clarkston Physical Therapy
Champion Meat Rabbit - pen of 3 Arlene Mullins
Champion 4-H Rabbit Showman Lance & Shan Bonson
4-H Rabbit Showman - Sr. Michele Hansen & Ron Phillips
4-H Rabbit Showman - Int. Lance & Shan Bonson
4-H Rabbit Showman - Jr. VFW Auxiliary #1443
Rabbit Costume Contest Sharp's Burger Ranch
Dogs
4-H Fitting and Showing Overall Lady & the Tramp
FFA Fitting and Showing Overall Edward Jones - Scott Arnone
4-H Fitting and Showing  - Jr. Pete Murray
4-H Fitting and Showing  -Int. Kenny & Keri Maestas
4-H Fitting and Showing  -Sr. Jeff & Terri Teigen
Top Obedience Novice  Y 4H/FFA Dennis & Rita Hove
Top Obedience Novice - 4H/FFA Shelbie & Ryder Brooks
Top Obedience Graduate Novice - 4H/FFA United Steelworkers #608
Top Obedience Open Y - 4H/FFA Dale & Stacey Dyer
Top Obedience Novice - 4H/FFA Renaissance Marine Group / Bruce Larson
Top Rally Novice - 4H/FFA Doug & Francse Hansen
Top Rally Advanced - 4H/FFA Mikes Pole Barns
Agility Standard Elementary Davidson Obedience Group
Agility Standard Pre-Novice The Y-Pack
Agility Novice Jerrie Davidson
Agility Open Lewis-Clark Kennel Club
Agility Standard Excellent Primeland Cooperative
Agility Jumpers Pre-Novice United Steelworkers #608
Agility Jumpers Novice Lee & Christine Davidson
Agility Jumpers Open Mike & Deb Marbach
Agility Jumpers Excellent Peggy Funke & "Andy"
Cats
Champion Fitting and Showing Sharp's Burger Ranch
4-H Overall Cat Obedience United Steel Workers #608
Cat Costume Contest Arlene Mullins
Cat Tricks  
4-H Foods
Best 4-H Food Project - Sr. Sharp's Burger Ranch
Best 4-H Food Project - Int. Del's Feed & Farm Supply
Best 4-H Food Project - Jr. Pat Petty
4-H Foods Judging Contest - Sr. Allstate Insurance - Forrest Jenkins
4-H Foods Judging Contest - Int. Asotin 4-H & FFA Boosters
4-H Foods Judging Contest - Jr. Kerry Ciardinelli
Best 4-H Decorated Cake - Sr. Charlotte Tuttle
Best 4-H Decorated Cake - Int. Dave Felkins
Best 4-H Decorated Cake - Jr. Pat Petty
Bread Baking Basics - Top Blue WA State Wheat Growers
4-H Foods of the Pacific Northwest - Sr
4-H Foods of the Pacific Northwest - Int

Dutch Oven Cooking - Sr

Dutch Oven Cooking - Int
Dutch Oven Cooking - Jr
4-H Clothing
My Favorite Outfit - Sr Mel & Betty Witters
My Favorite Outfit - Int Asotin County 4-H & FFA Boosters
My Favorite Outfit - Jr Blue Ribbon Linen
Best 4-H Clothing Project - Sr. Mel & Betty Witters
Best 4-H Clothing Project - Int. Mel & Betty Witters
Best 4-H Clothing Project - Jr. Mel & Betty Witters
4-H Clothing Judging Contest - Sr. Asotin County 4-H & FFA Boosters
4-H Clothing Judging Contest - Int. Sheila Witters
4-H Clothing Judging Contest - Jr. NW Design & Advertising
4-H Best Coordinated Outfit - Sr. Boyer Chiropractic
4-H Best Coordinated Outfit - Int. Boyer Chiropractic
4-H Best Coordinated Outfit - Jr. Blue Ribbon Linen
4-H Knitting & Crocheting Witty Knitters
4-H Wool Award - Int Allstate Insurance, Forrest Jenkins
4-H Fashion Revue Merit Award Mel Witters
4-H Fashion Revue - Sr. NW Design & Advertising
4-H Fashion Revue - Int. Blue Ribbon Linen Supply, Inc.
4-H Fashion Revue - Jr. Greg & Renee Kammers
4-H Expressive Arts / Photography
Best 4-H Craft Project - Sr. Ruby Whittle Memorial
Best 4-H Craft Project - Int. Patricks Craft Shop
Best 4-H Craft Project - Jr. Asotin County 4-H & FFA Booster
Best 4-H Photography Project - Sr. Del's Feed & Farm Supply
Best 4-H  Photography Project - Int. Capring Being
Best 4-H  Photography Project - Jr. Blue Ribbon Linen Supply, Inc.
4-H General Projects
Best 4-H Woodworking Project - Sr. Early Bird Supply Inc.
Best 4-H Woodworking Project - Int. Blue Ribbon Linen Supply, Inc.
Best 4-H Woodworking Project - Jr. Blue Ribbon Linen Supply, Inc.
Best 4-H Gardening Project Fuch's Flower & Garden
Best 4-H Leadership Project Asotin County CattleWomen
Best 4-H Record Book - Sr. Asotin County CattleWomen
Best 4-H Record Book - Int. Sharp's Burger Ranch.
Best 4-H Record Book - Jr. Chad & Kerry Sandford family
Best 4-H Education Display - Sr. Pat Petty
Best 4-H Education Display - Int. John & Peggy Hansford
Best 4-H Education Display - Jr. Del's Feed & Farm Supply
4-H Performing Arts
4-H Performing Arts - Sr. Rich & Polly Knutson
4-H Performing Arts - Int. Rich & Polly Knutson
4-H Performing Arts - Jr. Rich & Polly Knutson
   
FFA Exhibits  
Best Overall Ag Mechanics Blue Mountain Ag
FFA Ag Mech (Lg Const) Dan Anderson Construction
FFA Ag Mech (Sm Const) Dan Anderson Construction
FFA Ag Mech (Ed. Board) Mark & Pat Bogar
FFA Ag Mech (Wood) G & P Building Contractors
Best FFA Educational Display Twin River National Bank
Best FFA Ed. Metal Art Clearwater Power
FFA Creative Arts C & L Farms
FFA Photography C & L Farms
FFA Eggs C & L Farms
Best Overall FFA Greenhouse Project Early Bird Supply
   
Open Class Awards  
Arts & Crafts Top of Class, Jr & Teens Home Depot, Brochman's, Wayback Cafe, Blue Mountain Artisan Guild, Pace Union Local 608 (Lewiston, ID), S & S Welding & Fabrication (Kamiah, ID), Plexus Worldwide - Elaine Reeves (Ambassador #125778)
Top of Class Photography Awards Wasem's Drug
Photography, Best of Show, Adult World of Trophies
Photography, Best of Show, Teen/Junior Mike & Richelle Cooper
More Sponsors  
Asotin County Fair
Sponsors, Supports, Contributors
 
Arlene Mullins
Asotin County Fair and Rodeo

Web Design by Peggy Funke • peggy@rodeoarena.net